20 All-America Awards

93 All-GLIAC Awards

Licensed to University of Wisconsin - Whitewater
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/3/2015 07:16 PM
                      Rex Foster Invitational - 4/3/2015                       
                       UW-Whitewater (Rex Foster Track)                        
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=================================================================================
     D3 BEST:   12.01              Alexis Baldwin, Texas-Tyler                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Wirtz, Brittni               Northern Mich          11.90      12.11Q  3.1  2 
  2 James, Avadon                Northern Mich          12.10      12.36Q  2.1  5 
  3 Clement, Abigail             Stevens Point          12.60      12.37Q  3.8  1 
  4 Chambliss, Kristina          Cardinal Str           12.76      12.77Q  3.0  4 
  5 McIntyre, Inga               GMTC                   13.00      12.79Q  3.8  3 
  6 Tepp, Payton                 Cardinal Str           12.47      12.43q  2.1  5 
  7 Gunnarsson, Elina            North Park             12.80      12.51q  2.1  5 
  8 Reichenberger, Emily         Oshkosh                12.70      12.52q  3.8  1 
  9 Johnson, LaBreya             Unattached             12.30      12.78q  3.1  2 
 10 Coleman, Aisha               Whitewater             12.78      12.81   3.1  2 
 11 Holicek, Ashley              Oshkosh                12.80      12.82   3.0  4 
 12 Knutson, Stephanie           Oshkosh                13.00      12.82   3.8  3 
 13 Gentz, Alicia                Oshkosh                13.00      12.86   3.0  4 
 14 McCormick, Caitlyn           Oshkosh                13.00      13.08   2.1  5 
 15 Chaulklin, Samantha          Stevens Point          13.01      13.14   2.1  5 
 16 Hoyer, Marissa               Edgewood               13.44      13.24   3.0  4 
 17 Bastar, Kayla                Whitewater                        13.27   3.8  3 
 18 Glomski, Aquila              Stevens Point                     13.28   3.8  1 
 19 Bence, Chelsie               Whitewater             12.80      13.35   3.0  4 
 20 Riemer, Jordyn               WI Track Club          13.00      13.41   3.8  3 
 21 Furio, Faith                 North Park             13.00      13.44   2.1  5 
 22 Matthews, Kayla              North Park             13.35      13.48   3.8  1 
 23 Nadelhoffer, Natalie         Whitewater                        13.49   3.8  3 
 24 Lundeen, Emma                North Park             13.35      13.53   2.1  5 
 25 Rose, Tiara                  Stevens Point                     13.59   3.8  3 
 26 Kloss, Kennedi               Whitewater             13.40      13.72   3.1  2 
 27 Schroeder, Mallory           Whitewater                        13.73   3.1  2 
 28 Nyquist, Annika              North Park             13.05      13.86   3.0  4 
 29 Hogan, Anna                  Stevens Point                     13.94   3.0  4 
 30 Jackson, Jessica             Whitewater             13.80      14.00   3.8  3 
 31 Cook, Ellaina                Michigan Tech          14.35      14.03   3.8  1 
 32 Ellis, Desiree               Whitewater             13.66      14.16   3.8  1 
 33 Altergott, Ariel             Whitewater             14.42      14.29   3.1  2 
 34 Stebbins, Morgan             Whitewater                        14.57   2.1  5 
 35 Schone-Knoll, Maddy          Lakeland                          14.74   3.1  2 
 36 Baker, Renee                 North Park             13.90      15.42   3.8  1 
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
     D3 BEST:   12.01              Alexis Baldwin, Texas-Tyler                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Wirtz, Brittni               Northern Mich          12.11      12.09   2.9  10   
  2 James, Avadon                Northern Mich          12.36      12.23   2.9   8   
  3 Gunnarsson, Elina            North Park             12.51      12.25   2.9   6   
  4 Tepp, Payton                 Cardinal Str           12.43      12.41   2.9   5   
  5 Clement, Abigail             Stevens Point          12.37      12.42   2.9   4   
  6 Reichenberger, Emily         Oshkosh                12.52      12.58   2.9   3   
  7 Chambliss, Kristina          Cardinal Str           12.77      12.72   2.9   2   
  8 Johnson, LaBreya             Unattached             12.78      12.77   2.9   1   
  9 McIntyre, Inga               GMTC                   12.79      12.78   2.9 
Preliminaries
 10 Coleman, Aisha               Whitewater             12.81                  
 11 Holicek, Ashley              Oshkosh                12.82                  
 12 Knutson, Stephanie           Oshkosh                12.82                  
 13 Gentz, Alicia                Oshkosh                12.86                  
 14 McCormick, Caitlyn           Oshkosh                13.08                  
 15 Chaulklin, Samantha          Stevens Point          13.14                  
 16 Hoyer, Marissa               Edgewood               13.24                  
 17 Bastar, Kayla                Whitewater             13.27                  
 18 Glomski, Aquila              Stevens Point          13.28                  
 19 Bence, Chelsie               Whitewater             13.35                  
 20 Riemer, Jordyn               WI Track Club          13.41                  
 21 Furio, Faith                 North Park             13.44                  
 22 Matthews, Kayla              North Park             13.48                  
 23 Nadelhoffer, Natalie         Whitewater             13.49                  
 24 Lundeen, Emma                North Park             13.53                  
 25 Rose, Tiara                  Stevens Point          13.59                  
 26 Kloss, Kennedi               Whitewater             13.72                  
 27 Schroeder, Mallory           Whitewater             13.73                  
 28 Nyquist, Annika              North Park             13.86                  
 29 Hogan, Anna                  Stevens Point          13.94                  
 30 Jackson, Jessica             Whitewater             14.00                  
 31 Cook, Ellaina                Michigan Tech          14.03                  
 32 Ellis, Desiree               Whitewater             14.16                  
 33 Altergott, Ariel             Whitewater             14.29                  
 34 Stebbins, Morgan             Whitewater             14.57                  
 35 Schone-Knoll, Maddy          Lakeland               14.74                  
 36 Baker, Renee                 North Park             15.42                  
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
     D3 BEST:   25.05              Shyla Cummings, Otterbein                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 James, Avadon                Northern Mich          25.10      25.63   3.9  1  10   
  2 Dompier, Jamie               Michigan Tech          25.78      25.81   3.9  1   8   
  3 Tepp, Payton                 Cardinal Str           25.95      26.15   3.9  1   6   
  4 Chambliss, Kristina          Cardinal Str           26.16      26.83   3.9  1   5   
  5 Allen, Aimee                 Michigan Tech          26.50      26.85   3.9  1   4   
  6 McCormick, Caitlyn           Oshkosh                26.40      26.99   3.9  1   3   
  7 Raiford, Lauren              Michigan Tech          26.78      27.12   2.9  2   2   
  8 Knutson, Stephanie           Oshkosh                26.60      27.19   3.9  1   1   
  9 McIntyre, Inga               GMTC                   27.00      27.37   2.9  2 
 10 Gentz, Alicia                Oshkosh                27.12      27.39   2.9  2 
 11 McCuen, Morgan               Whitewater             27.37      27.59   2.9  2 
 12 Johnson, LaBreya             Unattached             26.00      27.94   3.9  1 
 13 Bosman, Rychia               Stevens Point          28.21      28.16   3.0  3 
 14 Chaulklin, Samantha          Stevens Point          28.62      28.22   3.0  3 
 15 Glomski, Aquila              Stevens Point          27.83      28.24   2.9  2 
 16 Matthews, Kayla              North Park             28.84      28.38   3.0  3 
 17 Kloss, Kennedi               Whitewater             28.71      28.84   3.0  3 
 18 Cook, Ellaina                Michigan Tech          29.47      29.01   4.5  4 
 19 Powers, Rachel               Oshkosh                28.92      29.30   3.0  3 
 20 Schroeder, Mallory           Whitewater             28.95      29.43   3.0  3 
 21 Ausloos, Emily               WI Track Club          29.00      29.62   4.5  4 
 22 DeJung, Kathryn              Whitewater             30.19      29.81   4.5  4 
 23 Abbott, Kate                 WI Track Club                     30.11   4.5  4 
 24 Jackson, Jessica             Whitewater             28.58      30.21   3.0  3 
 25 Kupfer, Zoe                  Whitewater             30.28      30.31   4.5  4 
 26 Unruh, Anna                  Whitewater             29.00      30.44   4.5  4 
 27 Stebbins, Morgan             Whitewater             29.50      30.48   4.5  4 
 28 Altergott, Ariel             Whitewater             29.29      30.57   4.5  4 
 29 Childers, Jennifer           Lakeland               30.57      30.60   4.5  4 
 30 Batchler, Dana               Stevens Point                     31.51   2.0  5 
 31 Baker, Renee                 North Park             31.90      33.36   2.0  5 
 32 Schone-Knoll, Maddy          Lakeland               31.86      33.64   2.0  5 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
     D3 BEST:   55.92              Heather Ingraham, Vassar                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sondgeroth, Lexie            Whitewater             53.60      58.69   1  10   
  2 Brom, Amanda                 Whitewater             57.00      59.79   1   8   
  3 Derks, Kathy                 Stevens Point          59.42    1:00.46   1   6   
  4 Buse, Megan                  Whitewater           1:02.00    1:01.31   2   5   
  5 Trempe, Leah                 Stevens Point          59.97    1:02.37   1   4   
  6 Malueg, Alesha               Oshkosh              1:00.00    1:03.41   2   3   
  7 School, Megan                Stevens Point          59.29    1:03.41   1   2   
  8 Mauermann, Emily             Concordia              58.53    1:03.43   1   1   
  9 Richter, Leah                Whitewater           1:01.79    1:03.63   2 
 10 McCuen, Morgan               Whitewater           1:02.05    1:03.67   2 
 11 Brzezinski, Danielle         Northern Mich          59.00    1:04.65   1 
 12 Vils, Sarah                  Stevens Point          59.62    1:05.69   1 
 13 Sweet, Monica                Whitewater           1:06.00    1:05.72   3 
 14 Kushner, Jessica             Northern Mich        1:02.00    1:06.03   2 
 15 Davison, Jaid                Stevens Point                   1:06.19   3 
 16 Powers, Rachel               Oshkosh              1:05.48    1:08.69   3 
 17 Maggiori, Nicole             Whitewater           1:03.54    1:08.79   2 
 18 Knapp, Sara                  Whitewater           1:03.94    1:09.45   2 
 19 Lundeen, Kristina            North Park           1:09.83    1:11.66   3 
 20 Childers, Jennifer           Lakeland             1:12.02    1:13.30   3 
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
     D3 BEST:   2:12.00              Carmen Mejia, Claremont-Mudd-Scripps      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Becker, Kieren               Northern Mich        2:22.91    2:26.13   1  10   
  2 Churchill, Clara             Northern Mich        2:22.65    2:27.36   1   8   
  3 Petras, Marleigh             Cardinal Str         2:30.00    2:29.47   1   6   
  4 Woyak, Olivia                Whitewater                      2:36.75   2   5   
  5 Abbott, Kate                 WI Track Club                   2:38.03   2   4   
  6 Cole, Aileen                 Unattached           2:30.00    2:38.72   1   3   
  7 Pralle, Taylor               Oshkosh              2:28.45    2:40.51   1   2   
  8 Dilley, Lauren               Stevens Point        2:30.00    2:40.67   1   1   
  9 McMicking, Lauren            Oshkosh              2:31.60    2:41.26   1 
 10 Ausloos, Emily               WI Track Club        2:49.52    2:42.81   2 
 11 Wilhelm, Anna-Catharina      Michigan Tech        2:35.00    2:42.87   1 
 12 Caldwell, Jacquelyn          WI Track Club        2:40.00    2:43.57   2 
 13 Jackson, Robin               Michigan Tech        2:37.00    2:45.55   2 
 14 Stamn, Jessi                 Oshkosh              2:45.52    2:46.49   2 
 15 Brown, Mariah                Unattached           2:47.00    2:51.40   2 
 
Women 1500 Meter Run
===================================================================================
     D3 BEST:   4:34.32              Erzsie Nagy, Middlebury                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Breit, Ana                   Stevens Point        4:48.31    4:53.60   1  10   
  2 Jenkins, Sonny               Oshkosh              4:55.00    4:56.36   1   8   
  3 Irwin, Deedra                Michigan Tech        4:54.01    5:00.13   1   6   
  4 Becker, Kieren               Northern Mich        5:15.00    5:01.79   2   5   
  5 Bloch, Liz                   Michigan Tech        4:50.00    5:05.42   1   4   
  6 Vigil, Emily                 Michigan Tech        5:00.00    5:09.33   1   3   
  7 Moore, Cheyenne              Oshkosh              5:00.00    5:12.79   1   2   
  8 Dilley, Lauren               Stevens Point        5:00.00    5:12.89   1   1   
  9 Thayer, Kate                 Northern Mich        5:15.00    5:15.35   2 
 10 Cole, Aileen                 Unattached           5:10.00    5:16.96   2 
 11 Ross, Amanda                 Stevens Point        5:00.00    5:17.33   1 
 12 Munyan, Erica                Oshkosh              5:26.13    5:17.66   2 
 13 Hering, Denay                Edgewood             5:09.33    5:17.84   1 
 14 Rendflesh, Leah              Oshkosh              5:11.07    5:20.86   2 
 15 Flynn, Shannon               Northern Mich        5:15.00    5:21.36   2 
 16 Farquhar, Sophia             Michigan Tech        5:15.00    5:22.42   2 
 17 Schlebecker, Emily           Stevens Point        5:00.00    5:25.96   1 
 18 Pietrzak, Kelly              Northern Mich        5:20.00    5:30.32   2 
 19 Caldwell, Jacquelyn          WI Track Club        5:40.00    5:31.85   3 
 20 Fiorita, Rhea                Oshkosh              5:13.76    5:34.88   2 
 21 Smith, Jennifer              Stevens Point        5:28.22    5:37.18   3 
 22 Nieskes, Abby                Michigan Tech        5:51.02    5:37.49   3 
 23 Peabody, Amber               Michigan Tech        5:28.81    5:37.89   3 
 24 Gietek, Cassie               Michigan Tech        5:30.00    5:40.87   3 
 25 Leist, Kaitlyn               Northern Mich        5:15.00    5:43.99   2 
 26 Brown, Mariah                Unattached           5:25.00    5:51.89   2 
 27 Rodriguez, Alma              North Park                      5:52.12   3 
 28 Caine, Cassandra             Stevens Point                   5:54.77   3 
 29 Danner, Brittaney            Stevens Point                   6:01.55   3 
 30 Lindblad, Taylor             Oshkosh                         6:07.87   3 
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
     D3 BEST:   16:53.50              Melissa Skiba, Cal Lutheran              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Burmeister, Kameron          Northern Mich       17:26.63   18:03.16   10   
  2 Allen, Emily                 Northern Mich       18:47.44   19:25.88    8   
  3 Gomez, Miranda               North Park          19:26.00   19:31.45    6   
  4 Bernier, Mary Kate           Whitewater          19:23.40   19:40.34    5   
  5 Swiderski, Catherine         Northern Mich       20:00.00   19:45.93    4   
  6 Paulick, Ashley              Whitewater                     21:05.52    3   
 
Women 10000 Meter Run
================================================================================
     D3 BEST:   34:42.63              Frances Loeb, Johns Hopkins              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Savage, Noelle               Michigan Tech       40:11.82   41:51.21   10   
 
Women 100 Meter Hurdles
=================================================================================
     D3 BEST:   14.54              Katherine Cavanaugh, Gettysburg             
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 King, Jasmine                Northern Mich          14.50      14.81Q  4.6  2 
  2 McCue, Nicole                Whitewater             15.90      15.72Q  4.0  1 
  3 Sherry, Taylor               Oshkosh                15.40      14.83q  4.6  2 
  4 Butler, Jacklyn              Stevens Point          16.14      15.29q  4.6  2 
  5 Linse, Megan                 Whitewater             14.79      15.32q  4.6  2 
  6 Henderson, Tyler             Whitewater             16.50      16.32q  4.0  1 
  7 Bosman, Rychia               Stevens Point          17.62      16.92q  4.6  2 
  8 DeJung, Kathryn              Whitewater                        16.96q  4.6  2 
  9 Kupfer, Zoe                  Whitewater             17.22      17.22q  4.6  2 
 10 Precia, Haley                Whitewater                        17.53   4.0  1 
 11 Unruh, Anna                  Whitewater             17.27      17.67   4.0  1 
 12 Beck, Lacy                   Whitewater             17.04      18.26   4.0  1 
 13 Manning, Carly               Whitewater                        18.93   4.0  1 
 14 Krohn, Marissa               Concordia              17.98      19.09   4.6  2 
 15 Batchler, Dana               Stevens Point                     20.00   4.0  1 
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
     D3 BEST:   14.54              Katherine Cavanaugh, Gettysburg             
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 King, Jasmine                Northern Mich          14.81      14.55   3.3  10   
  2 Sherry, Taylor               Oshkosh                14.83      14.73   3.3   8   
  3 McCue, Nicole                Whitewater             15.72      15.69   3.3   6   
  4 DeJung, Kathryn              Whitewater             16.96      16.87   3.3   5   
  5 Henderson, Tyler             Whitewater             16.32      17.09   3.3   4   
  6 Kupfer, Zoe                  Whitewater             17.22      17.31   3.3   3   
Preliminaries
  4 Butler, Jacklyn              Stevens Point          15.29                  
  5 Linse, Megan                 Whitewater             15.32                  
  7 Bosman, Rychia               Stevens Point          16.92                  
 10 Precia, Haley                Whitewater             17.53                  
 11 Unruh, Anna                  Whitewater             17.67                  
 12 Beck, Lacy                   Whitewater             18.26                  
 13 Manning, Carly               Whitewater             18.93                  
 14 Krohn, Marissa               Concordia              19.09                  
 15 Batchler, Dana               Stevens Point          20.00                  
 
Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
     D3 BEST:   1:01.71              Hannah Chen, MIT                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Butler, Jacklyn              Stevens Point        1:05.72    1:06.50   1  10   
  2 Wayne, Candice               Whitewater           1:05.27    1:07.49   1   8   
  3 Heller, Meredith             Whitewater           1:05.17    1:07.55   1   6   
  4 DeGrave, Aryn                Stevens Point        1:06.07    1:09.92   1   5   
  5 Mylle, Ine                   Northern Mich        1:03.00    1:10.27   1   4   
  6 Ziolecki, Melanie            Oshkosh                         1:13.11   2   3   
  7 Kasiurak, Sarah              Whitewater           1:10.00    1:13.74   2   2   
  8 Thurston, Audra              Michigan Tech        1:12.77    1:16.77   2   1   
  9 Schwuchow, Kelsey            Whitewater           1:10.00    1:18.91   2 
 10 King, Jasmine                Northern Mich        1:03.00    1:19.43   1 
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
     D3 BEST:   10:54.98              Michaela Freeby, Willamette              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Flynn, Shannon               Northern Mich       12:42.12   11:56.58   10   
  2 Haberkorn, Paige             Stevens Point       11:49.33   12:03.73    8   
  3 Kahl, Amy                    Whitewater          11:33.98   12:08.68    6   
  4 Larson, Katherine            Stevens Point       12:05.61   12:08.75    5   
  5 Winberg, Holly               Stevens Point       12:14.55   12:21.75    4   
  6 Kahl, Emily                  Whitewater          11:50.00   12:25.08    3   
  7 Wiebke, Mara                 Whitewater                     12:53.11    2   
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
     D3 BEST:   47.20              , Buffalo State                             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northern Michigan  'A'                              48.00      48.43   10   
  2 Wis.-Oshkosh  'A'                                   49.00      49.57    8   
  3 Wis.-Stevens Point  'A'                             49.29      50.31    6   
  4 Michigan Tech  'A'                                  50.64      50.69    5   
  5 Wis.-Whitewater  'A'                                49.50      50.90    4   
  6 North Park  'A'                                     51.00      52.26    3   
  7 WI Track Club  'A'                                             54.15    2   
 -- Wis.-Whitewater  'B'                                53.00         DQ  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
     D3 BEST:   3:49.59              , Buffalo State                           
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michigan Tech  'A'                                3:58.65    4:01.32   10   
  2 Wis.-Whitewater  'A'                              3:58.00    4:17.98    8   
  3 Northern Michigan  'A'                            4:04.00    4:23.42    6   
  4 Wis.-Whitewater  'C'                              4:10.00   x4:42.44  
 -- Wis.-Whitewater  'B'                              4:10.00        DNF  
 -- Wis.-Whitewater  'D'                              4:13.00        DNF  
 
Women High Jump
==========================================================================================
     D3 BEST:   1.73m              Maddie Smith, Redlands                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sternard, Erika              Whitewater             1.64m      1.63m    5-04.25  10   
     1.48 1.53 1.58 1.63 1.68 
        O    O    O  XXO  XXX 
  2 Ederer, Kasey                Oshkosh                1.68m     J1.63m    5-04.25   8   
     1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 1.68 
        O    O    O   XO  XXO  XXX 
  3 Gerndt, Stormy               Stevens Point          1.62m      1.53m    5-00.25   6   
     1.43 1.48 1.53 1.58 
        O    O    O  XXX 
  4 Precia, Haley                Whitewater             1.57m     J1.53m    5-00.25   5   
     1.48 1.53 1.58 
        O   XO  XXX 
  5 Watry, Jamie                 Stevens Point          1.49m      1.48m    4-10.25   4   
     1.38 1.43 1.48 1.53 
        O    O    O  XXX 
  6 Spalding, Breanne            Michigan Tech          1.45m     J1.48m    4-10.25   3   
     1.38 1.43 1.48 1.53 
        O    O  XXO  XXX 
  7 Johnson, Abbey               Stevens Point          1.49m      1.43m    4-08.25   2   
     1.38 1.43 1.48 
        O    O  XXX 
  8 Kushner, Jessica             Northern Mich          1.45m      1.38m    4-06.25   1   
     1.38 1.43 
      XXO  XXX 
 -- Nathan, Keiarey              Northern Mich          1.53m         NH            
     1.48 
      XXX 
 -- Shumacher, Laura             Stevens Point          1.30m         NH            
     1.28 
      XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
     D3 BEST:   3.85m              Marissa Kalsey, Westminster (Pa)            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Burke, Shannon               Stevens Point          3.71m      3.50m   11-05.75  10   
     3.50 3.67 
       XO  XXX 
  2 Poli, Erika                  Michigan Tech          3.25m      3.35m   10-11.75   8   
     3.20 3.35 3.50 
        O    O  XXX 
  3 Weis, Audra                  Stevens Point          3.67m     J3.35m   10-11.75   6   
     3.35 3.50 
       XO  XXX 
  4 Ryan, Alyssa                 Oshkosh                3.30m     J3.35m   10-11.75   5   
     2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 
        O  XXO    O   XO  XXX 
  5 Hanson, Nicole               Stevens Point          3.40m     J3.35m   10-11.75   4   
     3.05 3.20 3.35 3.50 
       XO  XXO   XO  XXX 
  6 Pohlman, Courtney            Whitewater             3.40m      3.20m   10-06.00   3   
     3.05 3.20 3.35 
      XXO    O  XXX 
  7 Richter, Leah                Whitewater             3.36m     J3.20m   10-06.00   2   
     2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
      XXO   XO    O  XXO  XXX 
  8 Glogovsky, Emma              Whitewater             3.21m      3.05m   10-00.00   1   
     2.75 2.90 3.05 3.20 
       XO    O   XO  XXX 
  9 Golz, Erin                   Oshkosh                3.06m      2.90m    9-06.25 
     2.75 2.90 3.05 
       XO  XXO  XXX 
  9 Liska, Ana                   Whitewater             3.10m      2.90m    9-06.25 
     2.60 2.75 2.90 3.05 
        O    O    O  XXX 
  9 Ward, Amanda                 Oshkosh                3.26m      2.90m    9-06.25 
     2.90 3.05 
      XXO  XXX 
  9 Breunig, Angela              Stevens Point          3.06m      2.90m    9-06.25 
     2.90 3.05 
       XO  XXX 
 13 Stamn, Nicole                Oshkosh                2.95m      2.75m    9-00.25 
     2.60 2.75 2.90 
       XO    O  XXX 
 13 Hansen, Nicole               Whitewater             2.75m      2.75m    9-00.25 
     2.45 2.60 2.75 2.90 
        O    O    O  XXX 
 15 Bernett, Brianna             Whitewater             2.82m      2.60m    8-06.25 
     2.15 2.45 2.60 2.75 
        O  XXO    O  XXX 
 16 Riportella, Abby             Whitewater             2.90m      2.45m    8-00.50 
     2.45 2.60 
        O  XXX 
 16 Ritger, Jonelle              Cardinal Str           2.70m      2.45m    8-00.50 
     2.45 2.60 
        O  XXX 
 -- Weber, Stefanie              Oshkosh                3.26m         NH            
     2.90 
      XXX 
 -- Slick, Becca                 Oshkosh                              NH            
     2.15 
      XXX 
 -- Baker, Renee                 North Park                           NH            
     2.15 
      XXX 
 
Women Long Jump
===============================================================================================
     D3 BEST:   5.83m              Asia Greene, George Fox                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Blue, Samantha               Oshkosh                5.40m      5.26m   4.3  17-03.25  10   
     5.26m(4.3) 5.22m(4.2) 4.57m(3.4) 4.97m(3.9) 4.70m(3.1)   
  2 Allen, Aimee                 Michigan Tech          5.38m      5.22m   2.9  17-01.50   8   
     4.85m(4.0) 4.79m(1.4) 4.95m(1.3) 4.92m(2.7) 4.93m(3.7) 5.22m(2.9)
  3 Gunnarsson, Elina            North Park             5.58m      5.08m   3.3  16-08.00   6   
     4.67m(3.2) 4.80m(2.7) 4.75m(1.9) 4.87m(1.6) 5.08m(3.3) 4.87m(4.6)
  4 Marchan, Karina              Oshkosh                5.30m      4.99m   3.7  16-04.50   5   
     4.99m(3.7) 4.81m(1.6) FOUL              
  5 Ryan, Alyssa                 Oshkosh                5.18m      4.92m   3.2  16-01.75   4   
     4.88m(2.8) 4.92m(3.2) 4.77m(4.1)         
  6 Linse, Megan                 Whitewater             5.27m     J4.92m   2.6  16-01.75   3   
     4.82m(2.4) 4.92m(2.6) 4.85m(2.4)         
  7 Neilson, Stephanie           Stevens Point          5.23m      4.91m   2.6  16-01.50   2   
     4.91m(2.6) 4.83m(2.9) 4.57m(1.9) 4.59m(1.9)      
  8 School, Megan                Stevens Point          4.60m      4.87m   1.6  15-11.75   1   
     4.86m(1.4) 4.77m(3.7) 4.87m(1.6)         
  9 Mauermann, Emily             Concordia              5.02m      4.77m   3.6  15-07.75 
     4.34m(2.7) 4.77m(3.6) 4.46m(1.9) 4.24m(2.7) 4.13m(4.8) 4.46m(2.6)
 10 Furio, Faith                 North Park             4.95m      4.64m   3.0  15-02.75 
     4.64m(3.0) 4.55m(4.7) 4.45m(3.6)         
 11 Bosman, Rychia               Stevens Point          4.78m      4.51m   1.7  14-09.75 
     4.51m(1.7) 4.33m(2.9) 4.13m(2.0)         
 12 Thomas, Katelyn              WI Track Club          4.43m      4.39m   3.2  14-05.00 
     4.16m(1.5) 4.39m(3.2) 4.31m(1.3)         
 12 Sternard, Erika              Whitewater             4.36m      4.39m   4.3  14-05.00 
     4.26m(3.3) FOUL      4.39m(4.3)         
 14 Schnack, Hannah              Michigan Tech          4.56m      4.37m   2.6  14-04.00 
     4.37m(2.6) FOUL      4.35m(6.0)         
 15 Martyn, Brenna               Oshkosh                4.54m      4.21m   3.3  13-09.75 
     FOUL      FOUL      4.21m(3.3)         
 16 Batchler, Dana               Stevens Point          4.32m      4.08m   3.4  13-04.75 
     4.08m(3.4) 3.85m(2.7) 3.78m(2.6)         
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
     D3 BEST:   11.96m              Katy Galli, Oglethorpe                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Henderson, Tyler             Whitewater            11.33m     11.17m   5.1  36-07.75  10   
     11.04m(4.1) FOUL      FOUL      10.99m(4.2) 10.70m(4.6) 11.17m(5.1)
  2 Marchan, Karina              Oshkosh               10.40m     10.83m   4.4  35-06.50   8   
     9.98m(3.7) 10.49m(2.8) 10.83m(4.4)         
  3 Rose, Tiara                  Stevens Point         10.89m     10.75m   6.1  35-03.25   6   
     10.00m(1.9) 10.60m(3.4) 10.48m(4.7) 10.34m(4.2) FOUL      10.75m(6.1)
  4 Raucci, Kaylee               Whitewater            10.94m     10.68m   4.9  35-00.50   5   
     10.34m(2.5) 10.65m(5.4) 10.68m(4.9) 10.54m(4.6) 10.46m(4.3) 9.99m(4.7)
  5 Thomas, Katelyn              WI Track Club         10.73m     10.53m   5.9  34-06.75   4   
     10.26m(6.1) 10.35m(5.1) FOUL      10.51m(3.9) 10.53m(5.9) 10.53m(5.7)
  6 Coleman, Aisha               Whitewater            11.28m     10.45m   4.5  34-03.50   3   
     10.30m(3.5) 10.37m(3.3) 10.45m(4.5) 9.86m(5.2) 10.10m(3.8) 9.62m(4.4)
  7 Hogan, Anna                  Stevens Point         10.66m     10.37m   3.8  34-00.25   2   
     FOUL      10.37m(3.8) 10.04m(2.6) 10.14m(4.0) FOUL      10.36m(3.4)
  8 Reierson, Chelsea            Stevens Point         10.19m     10.15m   3.8  33-03.75   1   
     9.65m(2.7) FOUL      10.06m(4.0) FOUL      10.15m(3.8) FOUL     
  9 Schnack, Hannah              Michigan Tech          9.64m      9.52m   4.7  31-03.00 
     9.39m(4.0) 9.45m(5.2) 9.50m(2.4) 9.30m(2.6) 9.52m(4.7) FOUL     
 
Women Shot Put
==========================================================================================
     D3 BEST:   14.12m              Cherae Reeves, Concordia-Moorhead          
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Klotz, Jecel                 Oshkosh               15.44m     13.84m   45-05.00  10   
      12.91m  FOUL  13.51m  13.84m  FOUL  FOUL
  2 Mahr, Shelby                 Whitewater            15.11m     13.22m   43-04.50   8   
      13.22m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Abhold, Lizzy                Oshkosh               13.63m     12.60m   41-04.25   6   
      12.32m  12.31m  FOUL  FOUL  12.60m  FOUL
  4 Brickner, Melanie            Oshkosh               14.65m     12.46m   40-10.50   5   
      12.46m  12.42m  12.36m         
  5 Flynn, Kadie                 Stevens Point         13.25m     12.40m   40-08.25   4   
      11.38m  12.39m  FOUL  12.15m  FOUL  12.40m
  6 Burns, Jenna                 Michigan Tech         12.02m     12.23m   40-01.50   3   
      12.23m  12.16m  10.43m  10.95m  11.62m  11.46m
  7 Wichman, Melanie             Oshkosh               12.26m     11.91m   39-01.00   2   
      9.85m  10.31m  11.91m  10.56m  FOUL  11.56m
  8 Wieseman, Liberty            Whitewater            11.80m     11.84m   38-10.25   1   
      11.84m  10.95m  11.13m  11.34m  11.32m  11.64m
  9 Williams, Jasmine            Northern Mich         13.50m     11.77m   38-07.50 
      11.21m  FOUL  11.77m  11.24m  11.18m  11.35m
 10 Tatum, Karli                 Concordia             12.27m     11.70m   38-04.75 
      11.17m  11.70m  11.01m         
 11 Stringer, Genny              Whitewater            12.18m     11.48m   37-08.00 
      11.48m  11.47m  11.36m         
 12 Jansen, Cara                 Stevens Point         12.22m     11.33m   37-02.25 
      10.38m  11.33m  11.10m           
 13 Kassees, Andrea              Concordia             11.82m     11.28m   37-00.25 
      11.28m  10.65m  11.05m         
 14 Colon, Indira                Cardinal Str          12.22m     11.16m   36-07.50 
      11.16m  FOUL  10.78m  FOUL  FOUL  FOUL
 15 Martin, Maggie               Stevens Point         11.85m     11.03m   36-02.25 
      10.40m  10.85m  11.03m         
 16 Wheeler, Annika              Northern Mich         11.50m     10.80m   35-05.25 
      10.37m  10.80m  10.42m         
 17 Ball, Andrea                 Stevens Point         12.24m     10.72m   35-02.00 
      10.72m  FOUL  FOUL         
 18 Sherry, Taylor               Oshkosh               10.76m     10.67m   35-00.25 
      FOUL  10.67m  9.85m         
 19 Swanson, Natalie             North Park            11.95m     10.62m   34-10.25 
      10.62m  FOUL  FOUL         
 20 Chase, Lindsay               Whitewater            10.86m     10.25m   33-07.50 
      10.25m  FOUL  FOUL  FOUL      
 21 Strupp, Amanda               Whitewater            10.63m     10.04m   32-11.25 
      9.76m  9.93m  10.04m         
 22 MacLean, Kristine            Michigan Tech         10.42m      9.96m   32-08.25 
      9.70m  9.28m  9.96m         
 23 Infante, Ellie               Oshkosh               10.35m      9.76m   32-00.25 
      9.36m  9.76m  9.50m         
 23 Koornneef, Rachel            North Park            10.50m      9.76m   32-00.25 
      9.76m  9.31m  9.43m         
 25 Unruh, Anna                  Whitewater             9.71m      9.27m   30-05.00 
      8.88m  FOUL  9.27m         
 26 Johnson, Rebecca             Cardinal Str           8.12m      7.39m   24-03.00 
      7.39m  FOUL  6.86m         
 27 Manning, Carly               Whitewater             8.20m      6.86m   22-06.25 
      5.70m  6.60m  6.86m         
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
     D3 BEST:   44.95m              Kim Gallavan, Baldwin Wallace              
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Stringer, Genny              Whitewater            46.40m     45.06m     147-10  10   
      41.60m  42.28m  40.54m  43.32m  45.06m  FOUL
  2 Williams, Jasmine            Northern Mich         46.00m     44.04m     144-06   8   
      39.03m  FOUL  43.58m  37.04m  44.04m  43.96m
  3 Flynn, Kadie                 Stevens Point         45.28m     42.10m     138-01   6   
      36.15m  42.10m  37.83m  FOUL  40.57m  37.44m
  4 Mahr, Shelby                 Whitewater            45.62m     40.88m     134-01   5   
      37.20m  FOUL  FOUL  40.07m  40.88m  FOUL
  5 Johnson, Samanthia           Northern Mich         43.00m     40.76m     133-09   4   
      FOUL  35.00m  33.23m  34.56m  40.76m  40.55m
  6 Klotz, Jecel                 Oshkosh               40.22m     38.63m     126-09   3   
      FOUL  38.63m  38.01m  FOUL  37.90m  FOUL
  7 Abhold, Lizzy                Oshkosh               31.90m     37.83m     124-01   2   
      31.75m  32.10m  37.83m  35.68m  36.03m  37.83m
  8 Kassees, Andrea              Concordia             39.26m     37.44m     122-10   1   
      36.44m  FOUL  FOUL  FOUL  37.44m  FOUL
  9 Swanson, Natalie             North Park            37.67m     37.25m     122-02 
      33.80m  FOUL  35.01m  32.77m  37.25m  FOUL
 10 Strupp, Amanda               Whitewater            38.60m     34.41m     112-11 
      30.44m  32.24m  34.41m         
 11 Colon, Indira                Cardinal Str          36.56m     34.36m     112-09 
      FOUL  33.26m  34.36m         
 12 Hetcher, Ellen               Michigan Tech         38.54m     33.40m     109-07 
      28.71m  33.40m  FOUL         
 13 Martin, Maggie               Stevens Point         33.46m     30.94m     101-06 
      29.26m  30.94m  28.98m           
 14 Wichman, Melanie             Oshkosh               35.20m     30.84m     101-02 
      30.65m  30.84m  29.82m         
 15 Infante, Ellie               Oshkosh                          30.70m     100-09 
      25.81m  30.70m  26.55m           
 16 Wheeler, Annika              Northern Mich         30.00m     30.57m     100-03 
      30.57m  30.55m  29.99m           
 17 Ball, Andrea                 Stevens Point         33.40m     30.13m      98-10 
      FOUL  30.13m  26.52m            
 18 Lippert, Brieanne            North Park            32.00m     29.88m      98-00 
      27.15m  27.47m  29.88m            
 19 Boyer, Emily                 Lakeland              32.99m     29.83m      97-10 
      29.83m  21.92m  28.05m           
 20 Wieseman, Liberty            Whitewater            32.95m     29.65m      97-03 
      29.65m  28.25m  26.68m            
 21 Brickner, Melanie            Oshkosh               38.70m     29.41m      96-06 
      29.41m  FOUL  FOUL         
 22 Tatum, Karli                 Concordia             26.86m     27.05m      88-09 
      FOUL  27.05m  FOUL            
 23 Chase, Lindsay               Whitewater                       26.43m      86-08 
      FOUL  FOUL  26.43m            
 24 Johnson, Rebecca             Cardinal Str                     23.02m      75-06 
      FOUL  21.38m  23.02m            
 25 Werner, Sarah                Cardinal Str                     21.43m      70-04 
      21.43m  FOUL  18.85m           
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
     D3 BEST:   54.81m              Whitney Simmons, Texas-Tyler               
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brickner, Melanie            Oshkosh               56.42m     54.89m     180-01  10   
      54.89m  53.16m  53.85m  49.59m  52.95m  FOUL
  2 Mahr, Shelby                 Whitewater            54.25m     53.72m     176-03   8   
      47.07m  FOUL  50.17m  FOUL  53.72m  PASS
  3 Flynn, Kadie                 Stevens Point         51.79m     53.41m     175-03   6   
      50.13m  53.41m  FOUL  47.29m  FOUL  49.05m
  4 Abhold, Lizzy                Oshkosh               44.76m     48.05m     157-08   5   
      45.86m  45.16m  48.05m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Martin, Maggie               Stevens Point         46.42m     46.98m     154-02   4   
      FOUL  43.70m  46.98m  45.39m  FOUL  45.25m
  6 Jansen, Cara                 Stevens Point         43.28m     44.11m     144-09   3   
      44.11m  42.73m  41.60m  FOUL  FOUL  39.82m
  7 Strupp, Amanda               Whitewater            39.14m     43.41m     142-05   2   
      40.20m  42.45m  43.41m  FOUL  40.66m  41.41m
  8 Kassees, Andrea              Concordia             41.14m     41.98m     137-09   1   
      41.12m  FOUL  FOUL  FOUL  41.98m  FOUL
  9 Stringer, Genny              Whitewater            40.23m     41.19m     135-02 
      41.19m  FOUL  FOUL  FOUL  39.91m  FOUL
 10 Ball, Andrea                 Stevens Point         31.82m     38.95m     127-09 
      37.46m  37.22m  38.95m           
 11 Tatum, Karli                 Concordia             38.44m     38.00m     124-08 
      38.00m  36.65m  FOUL          
 12 Johnson, Samanthia           Northern Mich         40.00m     37.66m     123-07 
      34.17m  FOUL  37.66m         
 13 Colon, Indira                Cardinal Str          34.85m     36.20m     118-09 
      FOUL  35.02m  36.20m            
 14 Koornneef, Rachel            North Park            34.94m     35.38m     116-01 
      35.11m  35.38m  FOUL            
 15 Wall, Kaitlyn                Stevens Point         32.74m     34.80m     114-02 
      34.72m  34.80m  FOUL         
 16 Wieseman, Liberty            Whitewater            37.51m     33.00m     108-03 
      33.00m  32.24m  FOUL            
 17 Werner, Sarah                Cardinal Str                     32.90m     107-11 
      29.96m  30.70m  32.90m           
 18 Wichman, Melanie             Oshkosh               38.75m     30.70m     100-09 
      30.70m  FOUL  FOUL         
 19 Boyer, Emily                 Lakeland                         30.64m     100-06 
      30.64m  FOUL  FOUL           
 20 Lippert, Brieanne            North Park            33.45m     29.44m      96-07 
      FOUL  29.44m  FOUL            
 21 Chase, Lindsay               Whitewater                       28.82m      94-07 
      FOUL  28.82m  26.25m            
 22 Infante, Ellie               Oshkosh                          25.87m      84-10 
      FOUL  23.85m  25.87m            
 23 Johnson, Rebecca             Cardinal Str                     24.88m      81-07 
      23.87m  24.88m  23.12m            
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
     D3 BEST:   47.90m              Alexis Appezzato, Ramapo                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Krohn, Marissa               Concordia             33.46m     34.10m     111-10  10   
      26.24m  33.48m  31.60m  29.71m  29.56m  34.10m
  2 Martyn, Brenna               Oshkosh               30.21m     31.01m     101-09   8   
      28.74m  25.20m  31.01m     27.65m  28.85m
  3 Wieseman, Liberty            Whitewater            28.80m     28.80m      94-06   6   
      25.36m  28.80m  26.28m  27.64m  27.58m  25.65m
  4 Beck, Lacy                   Whitewater            30.94m     28.25m      92-08   5   
      25.78m  28.22m  26.70m  25.11m  24.70m  28.25m
  5 Bosman, Rychia               Stevens Point         27.46m     28.03m      91-11   4   
      25.74m  27.13m  26.90m  26.27m  28.03m  25.16m
  6 Reierson, Chelsea            Stevens Point         27.67m     26.68m      87-06   3   
      21.31m  26.54m  FOUL        26.68m
  7 Ball, Andrea                 Stevens Point         31.32m     24.89m      81-08   2   
      FOUL  22.80m  24.89m     23.32m   
  8 Unruh, Anna                  Whitewater            26.40m     24.38m      80-00   1   
      20.85m  FOUL  24.38m        19.28m
  9 Ritger, Jonelle              Cardinal Str          20.77m     22.89m      75-01 
      22.89m  20.56m  FOUL  22.67m     22.84m
 10 Boyer, Emily                 Lakeland              23.69m     22.13m      72-07 
      21.61m  18.53m  22.13m         
 11 Batchler, Dana               Stevens Point                    21.41m      70-03 
      21.41m  17.40m  19.25m         
 12 Pohlman, Courtney            Whitewater                       21.40m      70-02 
      17.58m  FOUL  21.40m         
 13 Bastar, Kayla                Whitewater                       21.01m      68-11 
      FOUL  20.22m  21.01m         
 14 Davison, Jaid                Stevens Point                    19.99m      65-07 
      19.99m  FOUL  15.38m         
 15 Liska, Ana                   Whitewater                       17.07m      56-00 
      17.04m  FOUL  17.07m           
 16 Manning, Carly               Whitewater                       13.56m      44-06 
      11.22m  13.19m  13.56m         
 
Men 100 Meter Dash
=================================================================================
     D3 BEST:   10.68              Katakyie Ofori-Atta, Williams               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Loess, Grant                 Whitewater             11.25      10.95Q  3.7  3 
  2 Curtis, Antwon               Michigan Tech          11.20      10.99Q  4.1  4 
  3 Gerber, Matt                 Stevens Point          10.93      11.18Q  2.5  5 
  4 Finn, Mike                   Oshkosh                11.20      11.39Q  3.0  1 
  5 Wykle, Gabriel               Michigan Tech          11.65      11.54Q  3.4  2 
  6 Peterson, Nolan              Oshkosh                11.19      11.13q  3.7  3 
  7 Ojomu, Mark                  North Park             11.45      11.20q  4.1  4 
  7 Debuhr, Zach                 Whitewater             11.44      11.20q  3.7  3 
  9 Olson, Jaron                 Oshkosh                11.20      11.31q  2.5  5 
 10 Berman, Andrew               Unattached             11.10      11.32   2.5  5 
 11 Effa, Hunter                 Oshkosh                11.30      11.35   4.1  4 
 12 Maier, Marcus                Oshkosh                11.30      11.39   3.0  1 
 13 McKinney, Talbot             Cardinal Str           11.74      11.41   3.7  3 
 14 Brown-Griffin, Moriarity     Unattached             10.80      11.45   4.1  4 
 15 Loess, Zak                   Whitewater             11.51      11.46   3.0  1 
 16 Akers, Tanner                Stevens Point                     11.58   3.4  2 
 17 Wesslen, Sebastian           North Park             11.70      11.59   3.4  2 
 18 Kuffel, Alex                 Edgewood                          11.60   2.5  5 
 19 Johnston, Chrispin           Michigan Tech          11.67      11.65   3.7  3 
 20 Carson, Leonard              Unattached                        11.71   3.4  2 
 21 Harvey, Yaphay               Lakeland               11.98      11.74   3.7  3 
 22 Pham, Bathong                Concordia              11.60      11.74   3.4  2 
 23 Watson, Bryan                WI Track Club          11.30      11.79   4.1  4 
 24 Chatman, Pat                 Whitewater             10.93      11.86   3.7  3 
 25 Macias, Juan                 Cardinal Str           13.68      11.96   2.5  5 
 26 Weise, Matthew               Stevens Point                     12.01   3.0  1 
 27 Yeater, Cameron              Unattached             11.70      12.13   3.0  1 
 28 Ziolkowski, Andrew           Cardinal Str           12.32      12.28   3.4  2 
 29 McGuire, Darren              Stevens Point                     12.35   4.1  4 
 30 Hubbard, Alexander           North Park             12.96      12.43   3.0  1 
 31 Houcque, Kevin               Oshkosh                           12.54   3.0  1 
 32 Wendorf, Austin              Whitewater                        12.68   3.4  2 
 33 Edwin, Kalio                 Cardinal Str           13.65      13.52   3.4  2 
 34 Michaels, Ross               Michigan Tech          12.22      13.91   2.5  5 
 
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
     D3 BEST:   10.68              Katakyie Ofori-Atta, Williams               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Loess, Grant                 Whitewater             10.95      11.00   3.9  10   
  2 Curtis, Antwon               Michigan Tech          10.99      11.09   3.9   8   
  3 Ojomu, Mark                  North Park             11.20      11.17   3.9   6   
  4 Peterson, Nolan              Oshkosh                11.13      11.19   3.9   5   
  5 Olson, Jaron                 Oshkosh                11.31      11.19   3.9   4   
  6 Debuhr, Zach                 Whitewater             11.20      11.20   3.9   3   
  7 Wykle, Gabriel               Michigan Tech          11.54      11.51   3.9   2   
  8 Finn, Mike                   Oshkosh                11.39      11.67   3.9   1   
Preliminaries
  3 Gerber, Matt                 Stevens Point          11.18                  
 10 Berman, Andrew               Unattached             11.32                  
 11 Effa, Hunter                 Oshkosh                11.35                  
 12 Maier, Marcus                Oshkosh                11.39                  
 13 McKinney, Talbot             Cardinal Str           11.41                  
 14 Brown-Griffin, Moriarity     Unattached             11.45                  
 15 Loess, Zak                   Whitewater             11.46                  
 16 Akers, Tanner                Stevens Point          11.58                  
 17 Wesslen, Sebastian           North Park             11.59                  
 18 Kuffel, Alex                 Edgewood               11.60                  
 19 Johnston, Chrispin           Michigan Tech          11.65                  
 20 Carson, Leonard              Unattached             11.71                  
 21 Harvey, Yaphay               Lakeland               11.74                  
 22 Pham, Bathong                Concordia              11.74                  
 23 Watson, Bryan                WI Track Club          11.79                  
 24 Chatman, Pat                 Whitewater             11.86                  
 25 Macias, Juan                 Cardinal Str           11.96                  
 26 Weise, Matthew               Stevens Point          12.01                  
 27 Yeater, Cameron              Unattached             12.13                  
 28 Ziolkowski, Andrew           Cardinal Str           12.28                  
 29 McGuire, Darren              Stevens Point          12.35                  
 30 Hubbard, Alexander           North Park             12.43                  
 31 Houcque, Kevin               Oshkosh                12.54                  
 32 Wendorf, Austin              Whitewater             12.68                  
 33 Edwin, Kalio                 Cardinal Str           13.52                  
 34 Michaels, Ross               Michigan Tech          13.91                  
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
     D3 BEST:   21.58              David Paynotta, Wis-River Falls             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Bentz, Kallen                Oshkosh                22.20      22.38   3.2  1  10   
  2 Witt, Parker                 Whitewater             22.20      22.40   3.2  1   8   
  3 Maddox, Jevon                Michigan Tech          22.51      22.59   3.2  1   6   
  4 Pringle, Isaac               Michigan Tech          22.53      22.89   3.2  1   5   
  5 Ojomu, Mark                  North Park                        23.02   4.9  4   4   
  6 Debuhr, Zach                 Whitewater             22.62      23.06   3.2  2   3   
  7 Larson, Connor               Whitewater             23.13      23.26   3.2  2   2   
  8 Berman, Andrew               Unattached             22.60      23.34   3.2  1   1   
  9 Gesteland, Bailey            Oshkosh                23.25      23.72   3.2  2 
 10 Banda, Austin                Whitewater             24.28      23.84   3.8  3 
 11 Garcia, Elijah               Whitewater             23.78      23.93   3.8  3 
 12 Akers, Tanner                Stevens Point          24.34      23.95   4.9  4 
 13 Johnston, Chrispin           Michigan Tech          23.47      24.03   3.2  2 
 14 Sinden, Austin               Whitewater             23.66      24.08   3.8  3 
 15 Carson, Leonard              Unattached             23.60      24.31   3.8  3 
 16 Thoew, Johnny                Cardinal Str           24.42      24.34   4.9  4 
 17 Harvey, Yaphay               Lakeland               23.65      24.35   3.8  3 
 18 Brown, Chad                  Michigan Tech          23.50      24.40   3.2  2 
 19 Ferrell, Taijon              Unattached             23.60      24.59   3.8  3 
 20 Judd, Mike                   Whitewater             24.25      24.60   3.8  3 
 21 Yeater, Cameron              Unattached             24.30      24.82   3.8  3 
 22 Bethia, Justin               Whitewater             25.61      24.97   4.9  4 
 23 Degrave, Jacob               Stevens Point                     25.26   6.5  5 
 24 Axelsson, Adam               North Park             23.90      25.30   3.8  3 
 25 Hubbard, Alexander           North Park             26.01      25.60   6.5  5 
 26 Houcque, Kevin               Oshkosh                24.50      25.69   4.9  4 
 27 McGuire, Darren              Stevens Point                     25.91   6.5  5 
 28 Edwin, Kalio                 Cardinal Str           28.16      27.85   6.5  5 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
     D3 BEST:   47.24              Jake Mihelich, Linfield                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Oestreich, Alec              Stevens Point          49.90      51.99   1  10   
  2 Melotte, Nick                Stevens Point          50.38      52.36   1   8   
  3 Martinelli, Kyle             Whitewater             52.46      52.46   2   6   
  4 Fritz, Zak                   Whitewater             50.00      52.55   1   5   
  5 Zeien, Logan                 Whitewater             52.06      52.90   1   4   
  6 Kielpinski, Nicholas         Stevens Point          51.45      53.37   1   3   
  7 Banda, Austin                Whitewater             52.21      54.72   2   2   
  8 Deniswicz, Mitchell          Lakeland               57.75      56.09   2   1   
  9 Matheny, Matt                Oshkosh                55.00      59.40   2 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
     D3 BEST:   1:50.80              Austin Becker, Buffalo State              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Denu, Jared                  Whitewater           1:58.00    1:59.88   1  10   
  2 Halloran, Kenny              Oshkosh              1:57.50    2:00.10   1   8   
  3 Nelson, Jonah                Whitewater           1:58.95    2:00.17   1   6   
  4 Pollock, Chad                Michigan Tech        2:02.81    2:02.51   2   5   
  5 Zack, Joe                    Oshkosh              1:56.00    2:02.63   1   4   
  6 LaBarge, nathan              Michigan Tech        2:04.00    2:05.70   2   3   
  7 Kampstra, Bradon             Michigan Tech        2:00.00    2:06.01   1   2   
  8 Lopez, Saul                  North Park           2:00.95    2:06.59   1   1   
  9 Schultz, Connor              Stevens Point        2:01.89    2:06.60   1 
 10 Hebert, David                Stevens Point        2:01.95    2:08.82   2 
 11 Barajas, Richard             North Park           2:12.15    2:11.81   3 
 12 Manley, Tim                  Cardinal Str         2:02.68    2:12.25   2 
 13 Brandt, Derek                Michigan Tech        2:05.00    2:12.53   3 
 14 Bartkowiak, Michael          Michigan Tech        2:02.17    2:16.95   2 
 15 Hess, Trey                   Stevens Point        2:06.00    2:18.87   3 
 16 Alvarado, Carlos             North Park           2:15.74    2:25.36   3 
 
Men 1500 Meter Run
===================================================================================
     D3 BEST:   3:48.51              Evan Molineux, Claremont-Mudd-Scripps     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sullivan, Dan                Stevens Point        3:52.00    4:08.32   1  10   
  2 Evans, Michael               Stevens Point        3:57.00    4:08.79   1   8   
  3 VanRyzin, Calvin             Stevens Point        3:56.50    4:08.96   1   6   
  4 Halloran, Kenny              Oshkosh              3:59.00    4:08.99   1   5   
  5 Pedersen, Neil               Stevens Point        4:01.00    4:09.48   1   4   
  6 Zack, Joe                    Oshkosh              3:59.00    4:11.81   1   3   
  7 Hanson, Kyle                 Michigan Tech        4:00.05    4:12.62   1   2   
  8 Haak, Dennis                 Stevens Point        3:57.76    4:12.94   1   1   
  9 Skinkis, Justin              Oshkosh              4:09.00    4:12.96   2 
 10 Urbanski, Anthony            Whitewater           4:04.00    4:15.59   1 
 11 Maes, Ryan                   Whitewater           4:07.00    4:15.76   2 
 12 Hebert, David                Stevens Point        4:07.62    4:15.81   2 
 13 Johnsrud, Derek              Oshkosh              4:09.00    4:16.39   2 
 14 Tyler, Dane                  Stevens Point        3:58.50    4:16.78   1 
 15 Brown, Grant                 Michigan Tech        4:12.00    4:18.75   2 
 16 Kinscher, Joseph             Stevens Point        4:07.00    4:19.00   2 
 17 Wierzba, Ryan                Stevens Point        4:04.00    4:19.03   1 
 18 Richardson, Alex             Stevens Point        4:06.00    4:20.23   2 
 19 Kreuser, Justin              Stevens Point        4:03.00    4:20.29   1 
 20 Howard, Charlend             Oshkosh              4:07.00    4:20.96   2 
 21 Lopez, Saul                  North Park           4:12.68    4:21.51   2 
 22 Gonzales, Alexander          Stevens Point        4:07.70    4:22.15   2 
 23 Vann, Wesley                 Stevens Point        4:10.00    4:23.46   2 
 24 Scott, Charlie               Oshkosh              4:13.00    4:24.75   2 
 25 Geffers, Luke                Oshkosh              4:22.00    4:25.46   3 
 26 Zeutzius, Cory               Michigan Tech        4:05.00    4:26.67   1 
 27 Nelson, Stephen              Stevens Point        4:08.00    4:26.72   2 
 28 Adamski, Ryan                Whitewater           4:19.54    4:26.76   3 
 29 Meixelsperger, Alec          Whitewater           4:20.00    4:26.77   3 
 30 Damkot, Trevor               Oshkosh              4:15.00    4:27.05   3 
 31 Lawton, Kyle                 Michigan Tech        4:22.00    4:27.65   3 
 32 Grant, Sam                   Unattached           4:20.79    4:28.46   3 
 33 Goesch, Brandon              Concordia                       4:29.07   4 
 34 Hallman, Mark                Michigan Tech        4:25.08    4:29.19   3 
 35 Shamberg, Marcus             Michigan Tech        4:20.00    4:29.84   3 
 36 Westphal, Zach               Michigan Tech        4:22.92    4:30.32   3 
 37 Tuski, Michael               Michigan Tech        4:21.16    4:30.37   3 
 38 Pauers, Mitch                Oshkosh              4:13.00    4:30.60   2 
 39 Rufer, Derrick               Oshkosh              4:14.00    4:30.82   3 
 40 Taylor, Michael              Concordia                       4:31.40   4 
 41 Hyde, Dan                    Edgewood             4:23.45    4:31.87   3 
 42 Manley, Tim                  Cardinal Str         4:25.02    4:32.16   3 
 43 Massey, Daniel               Oshkosh              4:22.00    4:32.85   3 
 44 Rosenau, Alex                Concordia                       4:33.04   4 
 45 Barajas, Richard             North Park           4:26.55    4:33.44   4 
 46 Dodge, Jed                   Stevens Point        4:15.00    4:33.66   3 
 47 Claerbaut, Alex              Michigan Tech        4:16.00    4:33.72   3 
 48 Krueger, Bennett             Oshkosh              4:25.00    4:33.88   3 
 49 Wackett, Mitchell            Unattached           4:28.00    4:36.01   4 
 50 Peotter, Kyle                Oshkosh              4:30.00    4:37.51   4 
 51 Sokolowski, Marek            Cardinal Str         4:27.70    4:40.14   4 
 52 Burkwald, Cory               Michigan Tech        4:43.02    4:40.24   4 
 53 Eddy, Simon                  Michigan Tech        4:30.00    4:41.03   4 
 54 Williams, Chris              Edgewood                        4:46.59   4 
 55 Kramka, Benjamin             Michigan Tech        4:26.54    4:47.86   4 
 56 Alvarado, Carlos             North Park           4:40.26    4:49.06   4 
 57 Rzeppa, Josh                 Michigan Tech        4:30.00    4:51.44   4 
 58 Grzybowski, Randy            Cardinal Str         4:26.54    4:52.28   4 
 59 Heid, Josh                   WI Track Club        4:35.00    4:56.34   4 
 60 Kolb, Tristan                Michigan Tech        4:30.00    4:58.97   4 
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
     D3 BEST:   14:27.64              Nick Boyce, Wabash                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Farley, Quinn                Whitewater          15:54.86   15:52.20   10   
  2 Rudquist, Matt               Whitewater                     15:54.45    8   
  3 Foust, Mike                  Oshkosh             15:40.00   16:05.21    6   
  4 Nozzi, Nathan                Oshkosh             16:25.00   16:57.36    5   
  5 Maas, Ben                    Unattached                     17:04.74    4   
  6 Carmichael, Aaron            Unattached                     17:44.84    3   
  7 O'Connell, Patrick           North Park                     18:14.28    2   
 -- Carpenter, Jordan            Unattached          14:50.00        DNF  
 
Men 10000 Meter Run
================================================================================
     D3 BEST:   30:51.98              George Degen, Carnegie Mellon            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mattson, Ryan                Michigan Tech                  34:17.92   10   
 
Men 110 Meter Hurdles
=================================================================================
     D3 BEST:   14.57              Ronnie Posthauer, Wabash                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Judd, Mike                   Whitewater             14.61      14.96Q  1.4  1 
  2 Unruh, Albert                Stevens Point          16.15      16.34Q  4.3  2 
  3 Harn, Sheldon                Stevens Point          16.50      16.05q  1.4  1 
  4 Ferrell, Taijon              Unattached                        16.17q  1.4  1 
  5 Jarvis, Jacob                Michigan Tech          16.39      16.46q  4.3  2 
  6 Bethia, Justin               Whitewater                        16.72q  4.3  2 
  7 Wendorf, Austin              Whitewater                        16.76q  4.3  2 
  8 Lentz, Kalvin                Michigan Tech          17.91      16.93q  1.4  1 
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
     D3 BEST:   14.57              Ronnie Posthauer, Wabash                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Judd, Mike                   Whitewater             14.96      14.98   5.2  10   
  2 Ferrell, Taijon              Unattached             16.17      15.89   5.2   8   
  3 Harn, Sheldon                Stevens Point          16.05      15.94   5.2   6   
  4 Jarvis, Jacob                Michigan Tech          16.46      16.29   5.2   5   
  5 Bethia, Justin               Whitewater             16.72      16.58   5.2   4   
  6 Wendorf, Austin              Whitewater             16.76      16.74   5.2   3   
  7 Lentz, Kalvin                Michigan Tech          16.93      16.87   5.2   2   
  8 Unruh, Albert                Stevens Point          16.34      17.34   5.2   1   
 
Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
     D3 BEST:   52.06              David Voland, Augustana (Ill)               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McGrath, Shane               Michigan Tech          54.59      57.20   1  10   
  2 Kobayashi, Takuto            Stevens Point          55.55      59.17   1   8   
  3 Valiquette, Cory             Stevens Point          59.90      59.23   2   6   
  4 Simpson, Darryl              Cardinal Str           57.27      59.70   1   5   
  5 Pomaville, Michael           Stevens Point          56.00    1:00.24   1   4   
  6 Klingbeil, C.J.              Whitewater             57.67    1:00.82   1   3   
  7 Martin, Robert               Whitewater             59.90    1:05.23   2   2   
  8 Lentz, Kalvin                Michigan Tech        1:04.26    1:05.85   2   1   
  9 Bullis, Jack                 Whitewater             59.80    1:06.24   2 
 10 Heid, Josh                   WI Track Club        1:08.00    1:13.79   2 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
     D3 BEST:   9:19.14              Harrison Toney, Roanoke                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Dawson               Whitewater           8:53.44    9:08.90   10   
  2 Carpenter, Jordan            Unattached           9:25.00    9:29.28    8   
  3 Harms, Brett                 Whitewater                     10:00.12    6   
  4 Johnston, Lukas              Stevens Point       10:10.00   10:06.05    5   
  5 Brandt, Derek                Michigan Tech       10:13.14   10:18.15    4   
  6 Miehe, Kent                  Whitewater           9:54.70   10:37.37    3   
  7 Spahn, Ryan                  Stevens Point       10:10.00   11:11.10    2   
  8 Heid, Josh                   WI Track Club       10:30.00   11:16.32    1   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
     D3 BEST:   41.37              , Augustana (Ill)                           
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wis.-Stevens Point  'A'                             42.59      42.76   10   
  2 Michigan Tech  'A'                                  42.90      43.05    8   
  3 Wis.-Whitewater  'A'                                42.00      43.62    6   
  4 North Park  'A'                                     45.00      44.91    5   
 -- Wis.-Whitewater  'B'                                43.20         DQ  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
     D3 BEST:   3:15.71              , Augustana (Ill)                         
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michigan Tech  'A'                                3:23.61    3:29.04   10   
  2 Wis.-Whitewater  'A'                              3:22.00    3:31.44    8   
  3 Wis.-Whitewater  'C'                              3:30.00   x3:43.04  
  4 Wis.-Whitewater  'B'                              3:30.00   x3:48.19  
 
Men High Jump
==========================================================================================
     D3 BEST:   2.08m              Trey Everett, Bluffton                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Andrews, Bryon               Stevens Point          2.00m      1.90m    6-02.75  10   
     1.85 1.90 1.95 
       XO   XO  XXX 
  2 Sutton, James                Michigan Tech          1.93m      1.85m    6-00.75   8   
     1.85 1.90 
        O  XXX 
  3 Fisher, Mike                 Michigan Tech          1.97m     J1.85m    6-00.75   5   
     1.85 1.90 
       XO  XXX 
  3 MaGee, Cameron               Whitewater             1.97m     J1.85m    6-00.75   5   
     1.85 1.90 
       XO  XXX 
  3 Russell, Tanner              Stevens Point          1.97m     J1.85m    6-00.75   5   
     1.80 1.85 1.90 
        O   XO  XXX 
  6 Leonard, Chanler             Whitewater             1.89m     J1.85m    6-00.75   3   
     1.80 1.85 1.90 
        O  XXO  XXX 
  7 Maciosek, Travis             Oshkosh                1.79m      1.80m    5-10.75   2   
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 
       XO    O  XXO   XO  XXX 
 -- Fleege, Carter               Whitewater             1.87m         NH            
     1.75 
      XXX 
 -- Heid, Josh                   WI Track Club          1.49m         NH            
     1.50 
      XXX 
 -- Griffith, Dakota             Oshkosh                1.84m         NH            
     1.75 
      XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
     D3 BEST:   5.05m              Tim Moses, Messiah                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Speaker, Cody                Whitewater             4.79m      4.60m   15-01.00  10   
     4.30 4.45 4.60 4.90 
      XXO   XO    O  XXX 
  2 Jurkowski, Jake              Michigan Tech          4.52m      4.45m   14-07.25   8   
     4.00 4.15 4.30 4.45 4.60 
      XXO    O    O   XO  XXX 
  3 Gertschen, Devan             Oshkosh                4.52m     J4.45m   14-07.25   6   
     4.15 4.30 4.45 4.60 
        O    O  XXO  XXX 
  4 Schwartz, Aron               Whitewater             4.49m      4.30m   14-01.25   5   
     4.00 4.15 4.30 4.45 
       XO   XO    O  XXX 
  5 Wiedemeier, Jake             Michigan Tech          4.41m      4.15m   13-07.25   4   
     4.00 4.15 4.30 
        O    O  XXX 
  6 Wykle, Gabriel               Michigan Tech          4.00m     J4.15m   13-07.25   3   
     3.85 4.00 4.15 4.30 
        O  XXO  XXO  XXX 
  7 McMullen, Matt               Oshkosh                4.22m      4.00m   13-01.50   1.50
     4.00 4.15 
        O  XXX 
  7 Lehr, Joshua                 Concordia              4.10m      4.00m   13-01.50   1.50
     3.85 4.00 4.15 
        O    O  XXX 
  9 Fiske, Alex                  Whitewater             4.29m     J4.00m   13-01.50 
     3.85 4.00 4.15 
       XO    O  XXX 
 10 Pham, Bathong                Concordia              3.95m     J4.00m   13-01.50 
     3.85 4.00 4.15 
        O  XXO  XXX 
 11 Ketterer, Maxwell            Michigan Tech          4.00m     J4.00m   13-01.50 
     3.70 3.85 4.00 4.15 
        O   XO  XXO  XXX 
 12 Yugla, Tate                  Stevens Point          3.92m      3.85m   12-07.50 
     3.70 3.85 4.00 
        O  XXO  XXX 
 12 McAllister, Derek            Stevens Point          4.04m      3.85m   12-07.50 
     3.85 4.00 
        O  XXX 
 12 Hasey, Mitchell              Oshkosh                4.07m      3.85m   12-07.50 
     3.85 4.00 
       XO  XXX 
 12 Potter, Max                  North Park             3.85m      3.85m   12-07.50 
     3.70 3.85 4.00 
        O    O  XXX 
 16 Ziolkowski, Andrew           Cardinal Str           3.35m      3.70m   12-01.50 
     3.70 3.85 
      XXO  XXX 
 -- Macias, Juan                 Cardinal Str                         NH            
     3.70 
      XXX 
 -- Alioto, Anthony              Oshkosh                3.90m         NH            
     3.85 
      XXX 
 
Men Long Jump
===============================================================================================
     D3 BEST:   7.09m              Jeremy Phillips, Rhodes                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Starnes, Robert              Whitewater             7.17m      7.12m   1.6  23-04.50  10   
     7.01m(2.2) 6.60m(0.9) 6.59m(0.9) 7.06m(3.7) 6.85m(3.7) 7.12m(1.6)
  2 Richards, Jordan             Stevens Point          7.10m      7.01m   2.2  23-00.00   8   
     7.01m(2.2) 6.80m(2.1) 6.93m(4.8) 6.75m(5.7) FOUL      FOUL     
  3 Tassoul, Alex                Whitewater             6.72m      6.98m   3.7  22-11.00   6   
     6.06m(1.8) 6.62m(1.4) FOUL      FOUL      6.98m(3.7) 6.67m(2.4)
  4 Bowers, Justin               Whitewater             7.58m      6.92m   2.5  22-08.50   5   
     5.40m(3.0) 6.92m(2.5) 6.84m(2.8) FOUL      FOUL      6.69m(2.1)
  5 Williams, Jerry              Stevens Point          7.10m      6.86m   4.4  22-06.25   4   
     5.43m(3.4) 6.44m(3.4) 6.50m(2.1) 6.86m(4.4) FOUL      FOUL     
  6 Hood, Nathan                 Michigan Tech          7.17m      6.82m   4.0  22-04.50   3   
     FOUL      6.82m(4.0) FOUL      4.80m(NWI) FOUL      FOUL     
  7 Dix, Alec                    Stevens Point          6.89m      6.75m   3.2  22-01.75   2   
     6.52m(3.1) FOUL      6.75m(3.2) 6.74m(NWI) FOUL      FOUL     
  8 MaGee, Cameron               Whitewater             6.51m      6.70m   3.8  21-11.75   1   
     FOUL      6.39m(2.6) 6.34m(2.3) 6.70m(3.8) 6.61m(3.0) 6.41m(2.5)
  9 Buckner, Casey               Michigan Tech          5.92m      6.46m   3.7  21-02.50 
     5.87m(3.6) 5.68m(2.9) 6.46m(3.7) FOUL      6.12m(3.9) 6.17m(2.6)
 10 Weise, Matthew               Stevens Point          6.49m      6.35m   2.8  20-10.00 
     6.16m(2.0) 6.35m(2.8) 6.09m(NWI)           
 11 Loess, Zak                   Whitewater             6.45m      6.34m   2.3  20-09.75 
     4.11m(2.1) 6.34m(2.3) 4.51m(NWI)            
 12 Effa, Hunter                 Oshkosh                6.58m      6.32m   2.6  20-09.00 
     6.32m(2.6) FOUL      6.22m(5.0)            
 13 Pham, Bathong                Concordia              6.41m      6.29m   3.9  20-07.75 
     6.29m(3.9) 6.18m(3.6) 6.10m(1.9)            
 14 Green, Matt                  Whitewater             6.35m      5.95m   1.8  19-06.25 
     5.47m(2.4) 5.95m(1.8) 5.94m(3.6)            
 14 McKinney, Talbot             Cardinal Str           6.20m      5.95m   2.6  19-06.25 
     FOUL      5.95m(2.6) 5.27m(2.8)            
 16 Baber, Eric                  Whitewater             6.22m      5.94m   1.0  19-06.00 
     FOUL      FOUL      5.94m(1.0)            
 17 Kuffel, Alex                 Edgewood               6.36m      5.80m   2.4  19-00.50 
     FOUL      FOUL      5.80m(2.4)            
 18 Loess, Grant                 Whitewater             6.73m      5.74m   2.4  18-10.00 
     FOUL      FOUL      5.74m(2.4)            
 19 Potter, Max                  North Park             5.80m      5.72m   2.2  18-09.25 
     5.72m(2.2) 5.52m(3.3) FOUL                
 19 Watson, Bryan                WI Track Club          6.09m      5.72m   4.6  18-09.25 
     FOUL      FOUL      5.72m(4.6)            
 21 Brown, Chad                  Michigan Tech          4.94m      5.70m   2.0  18-08.50 
     5.70m(2.0) FOUL      FOUL                
 22 Ernest, Andrew               North Park             5.60m      5.58m   1.7  18-03.75 
     5.08m(4.4) 5.58m(1.7) 5.47m(2.3)            
 23 Degrave, Jacob               Stevens Point          5.39m      5.22m   2.1  17-01.50 
     5.22m(2.1) FOUL      5.01m(3.7)         
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
     D3 BEST:   14.55m              Arinze Okeke, MIT                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Smith, Marcus                Unattached            16.10m     13.72m   6.7  45-00.25  10   
     FOUL      13.72m(6.7) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
  2 Brendemihl, Matthew          Unattached            13.95m     13.35m   4.3  43-09.75   8   
     13.21m(4.4) 13.35m(4.3) 12.71m(4.6) 12.92m(5.6) FOUL      12.04m(4.2)
  3 Monnot, Aaron                Oshkosh               12.80m     13.03m   6.2  42-09.00   6   
     FOUL      12.59m(5.7) 12.55m(4.0) 13.03m(6.2) FOUL      FOUL     
  4 Baber, Eric                  Whitewater            14.12m     12.79m   4.8  41-11.50   5   
     FOUL      FOUL      12.79m(4.8) FOUL      FOUL      FOUL     
  5 Starnes, Robert              Whitewater            13.00m     12.68m   4.8  41-07.25   4   
     12.68m(4.8) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL        
  6 Johnson, Earvin              Stevens Point         12.34m     12.21m   5.1  40-00.75   3   
     11.92m(3.0) FOUL      11.55m(7.3) 11.80m(5.3) 11.80m(6.4) 12.21m(5.1)
 -- Olaiya, Toba                 Cardinal Str          14.72m       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 
Men Shot Put
==========================================================================================
     D3 BEST:   17.29m              Roger Steen, Wis-Eau Claire                
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Baehman, Zachary             Oshkosh               17.00m     16.22m   53-02.75  10   
      FOUL  15.57m  FOUL  FOUL  FOUL  16.22m
  2 Baumann, Theron              Whitewater            17.39m     15.92m   52-02.75   8   
      FOUL  15.21m  FOUL  FOUL  15.84m  15.92m
  3 Heinz, Mike                  Oshkosh               15.50m     15.63m   51-03.50   6   
      15.03m  15.63m  14.93m  14.68m  15.23m  15.42m
  4 Grosskopf, Nick              Oshkosh               16.75m     15.02m   49-03.50   5   
      FOUL  15.02m  FOUL  14.36m  FOUL  15.00m
  5 Frahm, Michael               Michigan Tech         14.15m     14.13m   46-04.25   4   
      14.00m  FOUL  14.12m  13.10m  14.10m  14.13m
  6 Heder, Garrett               Stevens Point         13.30m     13.97m   45-10.00   3   
      FOUL  13.82m  13.97m  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Paulick, Ryan                Oshkosh               15.45m     13.85m   45-05.25   2   
      FOUL  13.85m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Flynn, Micky                 Stevens Point         15.76m     13.70m   44-11.50   1   
      12.76m  12.97m  FOUL  13.70m  FOUL  FOUL
  9 Unruh, Albert                Stevens Point         13.42m     12.48m   40-11.50 
      11.40m  11.77m  12.48m  11.82m  FOUL  FOUL
 10 Wipperfurth, Brandon         Stevens Point         12.89m     12.46m   40-10.50 
      12.02m  12.15m  12.46m         
 11 D'Amico, Jason               Whitewater            13.03m     12.35m   40-06.25 
      11.80m  12.35m  FOUL         
 12 Sayles, Marshall             Michigan Tech         11.98m     12.32m   40-05.00 
      12.18m  12.32m  12.12m         
 13 Davison, Josh                Whitewater            14.76m     12.17m   39-11.25 
      FOUL  FOUL  12.17m         
 14 Smith, Nathan                Whitewater            13.32m     11.79m   38-08.25 
      11.79m  11.62m  FOUL         
 15 Stockheimer, Zach            Whitewater            12.84m     11.68m   38-04.00 
      11.22m  11.22m  11.68m         
 16 Reierson, Brent              Stevens Point         13.95m     11.67m   38-03.50 
      11.67m  FOUL  FOUL           
 17 Olson, Curtis                Stevens Point         11.67m     11.52m   37-09.50 
      10.06m  11.52m  10.75m         
 18 Smith, Chris                 Oshkosh               12.75m     11.50m   37-08.75 
      11.50m  FOUL  FOUL         
 19 Nowak, Kyle                  Stevens Point         11.44m     11.33m   37-02.25 
      11.15m  FOUL  11.33m         
 20 Reisimer, Joshua             Lakeland              12.45m     11.27m   36-11.75 
      FOUL  11.27m  FOUL         
 21 Perry, Levi                  Whitewater            12.12m     11.05m   36-03.00 
      10.80m  11.05m  10.83m         
 22 Christianson, Brent          Cardinal Str          11.45m     10.97m   36-00.00 
      10.22m  10.18m  10.97m         
 23 Hale, Quintin                Lakeland              10.70m     10.42m   34-02.25 
      9.66m  10.37m  10.42m         
 24 Sherry, Aaron                Lakeland              10.35m     10.36m   34-00.00 
      FOUL  FOUL  10.36m         
 25 Heil, Logan                  Stevens Point         11.78m     10.08m   33-01.00 
      FOUL  FOUL  10.08m         
 26 Bridges, Leron               Cardinal Str           9.70m      9.64m   31-07.50 
      9.46m  9.06m  9.64m         
 27 Kohnke, Tylar                Stevens Point                     9.60m   31-06.00 
      8.69m  9.60m  9.45m         
 28 Van Doorn, Tim               Lakeland               8.74m      8.55m   28-00.75 
      8.52m  FOUL  8.55m           
 -- McNeil, Kyle                 Whitewater            14.69m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
     D3 BEST:   49.42m              Marcus Dozier, DePauw                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rolfs, Jeremiah              Unattached            52.00m     54.32m     178-02  10   
      54.06m  54.32m  52.10m  52.23m  52.66m  52.33m
  2 Heinz, Mike                  Oshkosh               49.50m     48.07m     157-08   8   
      45.70m  45.37m  46.59m  48.07m  46.13m  46.53m
  3 Heinz, Scott                 Oshkosh               49.00m     47.07m     154-05   6   
      40.56m  44.27m  47.07m  46.14m  FOUL  46.62m
  4 Petermann, Kyle              Michigan Tech         49.93m     45.74m     150-01   5   
      41.69m  45.74m  FOUL  FOUL  42.25m  40.55m
  5 Davison, Josh                Whitewater            47.15m     44.78m     146-11   4   
      44.51m  FOUL  44.78m  42.21m  44.05m  FOUL
  6 Perry, Levi                  Whitewater                       44.68m     146-07   3   
      44.68m  34.16m  FOUL  FOUL  41.85m  38.32m
  7 Baumann, Theron              Whitewater                       43.45m     142-07   2   
      38.15m  43.45m  43.30m  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Flynn, Micky                 Stevens Point         47.69m     43.22m     141-09   1   
      42.18m  FOUL  43.22m  FOUL  40.50m  41.41m
  9 Grosskopf, Nick              Oshkosh               40.29m     42.35m     138-11 
      42.35m  FOUL  FOUL  38.70m  FOUL  FOUL
 10 Anderson, Dave               North Park            46.55m     42.32m     138-10 
      36.72m  41.02m  42.32m         
 11 Vincent, Jonathan            Michigan Tech         45.86m     41.90m     137-06 
      38.50m  40.25m  41.90m         
 12 Reisimer, Joshua             Lakeland                         41.38m     135-09 
      34.73m  39.73m  41.38m         
 13 Stockheimer, Zach            Whitewater            38.56m     41.30m     135-06 
      FOUL  39.20m  41.30m         
 14 McNeil, Kyle                 Whitewater            45.15m     41.08m     134-09 
      FOUL  41.08m  FOUL         
 15 Smith, Chris                 Oshkosh                          40.68m     133-05 
      FOUL  40.52m  40.68m         
 16 McNamara, Matt               North Park            43.15m     40.66m     133-05 
      40.66m  36.81m  38.98m         
 17 Reierson, Brent              Stevens Point                    40.47m     132-09 
      38.48m  38.23m  40.47m          
 18 Heil, Logan                  Stevens Point         46.47m     40.05m     131-05 
      40.05m  38.78m  36.00m         
 19 Paulick, Ryan                Oshkosh               44.00m     39.58m     129-10 
      FOUL  FOUL  39.58m           
 20 Smith, Nathan                Whitewater            35.90m     38.39m     125-11 
      33.67m  35.92m  38.39m          
 21 Kohnke, Tylar                Stevens Point                    37.33m     122-06 
      33.38m  34.79m  37.33m         
 22 Faber, Andrew                Concordia             41.89m     37.17m     121-11 
      FOUL  37.17m  FOUL         
 23 Unruh, Albert                Stevens Point         44.65m     36.62m     120-02 
      FOUL  36.62m  35.76m         
 24 Oxendorf, Ken                Unattached            40.00m     36.30m     119-01 
      36.30m  29.97m  FOUL         
 25 Nowak, Kyle                  Stevens Point                    36.18m     118-08 
      35.62m  35.28m  36.18m         
 26 Christianson, Brent          Cardinal Str          37.44m     34.73m     113-11 
      32.83m  34.73m  33.84m            
 27 Frahm, Michael               Michigan Tech         40.92m     34.64m     113-08 
      31.92m  FOUL  34.64m         
 28 Heder, Garrett               Stevens Point                    34.55m     113-04 
      FOUL  FOUL  34.55m         
 29 Olson, Curtis                Stevens Point                    32.93m     108-00 
      31.29m  32.93m  31.79m         
 30 Wipperfurth, Brandon         Stevens Point         34.08m     32.77m     107-06 
      32.77m  FOUL  31.45m         
 31 Schreiber, Jordan            Lakeland              36.70m     32.76m     107-06 
      FOUL  32.76m  FOUL         
 32 Yugla, Tate                  Stevens Point         33.37m     32.02m     105-01 
      FOUL  29.71m  32.02m         
 33 Degrave, Jacob               Stevens Point         25.80m     24.55m      80-06 
      FOUL  24.46m  24.55m         
 34 Hale, Quintin                Lakeland              27.35m     24.26m      79-07 
      24.26m  23.68m  FOUL         
 35 Bridges, Leron               Cardinal Str          29.49m     23.72m      77-10 
      FOUL  FOUL  23.72m         
 36 Sherry, Aaron                Lakeland              28.48m     22.25m      73-00 
      FOUL  20.33m  22.25m         
 -- D'Amico, Jason               Whitewater                         FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
     D3 BEST:   60.22m              John Dayton, Springfield                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ludtke, Ben                  Unattached            55.00m     56.73m     186-01  10   
      54.12m  56.11m  56.26m  54.85m  56.73m  FOUL
  2 Heil, Logan                  Stevens Point         48.47m     52.50m     172-03   8   
      47.51m  52.50m  46.71m  FOUL  FOUL  45.54m
  3 Stockheimer, Zach            Whitewater            51.97m     52.06m     170-10   6   
      48.17m  51.87m  52.06m  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Heinz, Mike                  Oshkosh               51.00m     51.05m     167-06   5   
      49.74m  51.05m            
  5 Anderson, Dave               North Park            52.08m     49.54m     162-06   4   
      FOUL  FOUL  49.54m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Paulick, Ryan                Oshkosh               44.00m     46.99m     154-02   3   
      45.41m  46.93m  46.99m  44.96m  45.42m  45.99m
  7 Heinz, Scott                 Oshkosh               50.00m     46.90m     153-10   2   
      44.41m  46.90m  46.57m  46.09m  45.84m  FOUL
  8 Grosskopf, Nick              Oshkosh               51.83m     46.86m     153-09   1   
      45.03m  44.72m  45.85m  45.57m  FOUL  46.86m
  9 Perry, Levi                  Whitewater                       45.47m     149-02 
      45.47m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  42.89m
 10 McNeil, Kyle                 Whitewater            41.39m     44.31m     145-04 
      43.96m  44.31m  41.73m           
 11 Baehman, Zachary             Oshkosh               44.43m     44.11m     144-09 
      41.36m  39.36m  44.11m           
 12 Smith, Nathan                Whitewater            43.77m     40.48m     132-10 
      FOUL  40.48m  FOUL            
 13 Vincent, Jonathan            Michigan Tech         41.09m     39.04m     128-01 
      38.11m  FOUL  39.04m            
 14 Wipperfurth, Brandon         Stevens Point         34.75m     38.65m     126-10 
      37.35m  35.25m  38.65m           
 15 Nowak, Kyle                  Stevens Point                    38.60m     126-08 
      FOUL  38.60m  37.21m           
 16 Reierson, Brent              Stevens Point                    38.34m     125-09 
      FOUL  FOUL  38.34m           
 17 Olson, Curtis                Stevens Point                    38.01m     124-08 
      FOUL  36.45m  38.01m            
 18 McNamara, Matt               North Park            35.04m     37.58m     123-03 
      36.68m  37.58m  36.86m            
 19 Gapsch, Drew                 North Park            34.46m     36.69m     120-04 
      35.15m  36.69m  32.11m            
 20 Smith, Chris                 Oshkosh                          36.34m     119-03 
      FOUL  36.34m  36.27m            
 21 Heder, Garrett               Stevens Point                    35.86m     117-08 
      35.86m  FOUL  FOUL           
 22 Kohnke, Tylar                Stevens Point                    34.99m     114-09 
      34.99m  FOUL  FOUL           
 23 Christianson, Brent          Cardinal Str          31.74m     33.48m     109-10 
      32.95m  33.48m  FOUL            
 24 Petermann, Kyle              Michigan Tech         39.21m     32.23m     105-09 
      FOUL  32.23m  FOUL            
 25 Schreiber, Jordan            Lakeland              29.60m     31.69m     104-00 
      31.08m  31.69m  30.14m            
 26 D'Amico, Jason               Whitewater                       31.03m     101-10 
      FOUL  29.12m  31.03m           
 27 Baumann, Theron              Whitewater                       30.61m     100-05 
      30.61m  FOUL  FOUL           
 28 Reisimer, Joshua             Lakeland                         27.94m      91-08 
      27.94m  25.25m  27.11m            
 29 Hale, Quintin                Lakeland              20.53m     26.07m      85-06 
      26.07m  25.45m  FOUL           
 30 Sherry, Aaron                Lakeland              21.75m     22.42m      73-07 
      22.42m  21.54m  FOUL           
 -- Avila, Chandler              North Park            33.92m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Pettis, Kevin                Stevens Point         45.74m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Tykwinski, Ben               Unattached            55.00m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Davison, Josh                Whitewater            38.61m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Frahm, Michael               Michigan Tech         31.84m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
     D3 BEST:   68.64m              Tyler Bauer, Muhlenberg                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 French, Nick                 North Park            49.91m     50.34m     165-02  10   
      FOUL  47.88m  47.61m  FOUL  50.34m  FOUL
  2 Sousa, Stephen               Whitewater            58.36m     49.86m     163-07   8   
      49.86m  47.01m  FOUL  PASS  PASS  PASS
  3 Yugla, Tate                  Stevens Point         50.80m     47.43m     155-07   6   
      FOUL  46.71m  FOUL  40.99m  43.50m  47.43m
  4 Kohnke, Tylar                Stevens Point         50.00m     46.32m     152-00   5   
      FOUL  45.57m  46.32m  45.68m  FOUL  FOUL
  5 McKinney, Talbot             Cardinal Str          45.47m     44.91m     147-04   4   
      FOUL  44.91m  FOUL  42.29m  PASS  PASS
  6 Faber, Andrew                Concordia             47.16m     44.77m     146-10   3   
      FOUL  42.54m  FOUL  40.99m  44.33m  44.77m
  7 Dominiak, Jordan             Unattached                       43.02m     141-02   2   
      38.20m  37.29m  42.69m  40.38m  43.02m  41.47m
  8 Stockheimer, Zach            Whitewater            46.72m     42.72m     140-02   1   
      40.99m  38.24m  42.56m  42.72m  40.73m  40.11m
  9 Gapsch, Drew                 North Park            44.37m     41.40m     135-10 
      FOUL  40.01m  40.76m  39.94m  41.40m  38.77m
 10 Unruh, Albert                Stevens Point         44.36m     40.27m     132-01 
      40.27m  35.61m  FOUL          
 11 Glassen, Frederick           Stevens Point         42.83m     39.99m     131-02 
      33.93m  39.99m  FOUL            
 12 Degrave, Jacob               Stevens Point         34.27m     39.05m     128-01 
      35.44m  39.05m  28.62m            
 13 Klingbeil, C.J.              Whitewater                       38.20m     125-04 
      29.02m  34.33m  38.20m           
 14 Pettis, Kevin                Stevens Point         39.88m     37.09m     121-08 
      36.71m  36.10m  37.09m            
 15 Avila, Chandler              North Park            40.63m     36.72m     120-06 
      36.72m  FOUL  36.20m            
 16 Fiske, Alex                  Whitewater                       35.80m     117-05 
      29.62m  32.90m  35.80m            
 17 Palo, Matthew                Michigan Tech         38.93m     33.80m     110-11 
      26.93m  28.76m  33.80m            
 18 Sherry, Aaron                Lakeland              29.50m     29.39m      96-05 
      FOUL  29.12m  29.39m            
 19 Van Doorn, Tim               Lakeland              31.09m     28.58m      93-09 
      28.07m  27.88m  28.58m            
 20 Bridges, Leron               Cardinal Str                     28.37m      93-01 
      FOUL  FOUL  28.37m            
 -- Schreiber, Jordan            Lakeland              44.17m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Zeien, Logan                 Whitewater                         FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Wis.-Whitewater            181        2) Wis.-Stevens Point        142   
    3) Wis.-Oshkosh               132        4) Northern Michigan         126   
    5) Michigan Tech               75        6) Cardinal Stritch           24   
    7) North Park                  21        8) Concordia (Wis.)           13   
    9) WI Track Club               10                                           
 
                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Wis.-Whitewater            218        2) Wis.-Stevens Point        148   
    3) Michigan Tech              123        4) Wis.-Oshkosh              114.50
    5) North Park                  32        6) Cardinal Stritch            9   
    7) Concordia (Wis.)             4.50     8) Lakeland                    1   
    8) WI Track Club                1